RELACJA: The Judge Show Part 4

Po trzecim, marcowym spotkaniu z udziałem adwokata, w kolejnym odcinku "The Judge Show" gościliśmy asesora prokuratorskiego, panią Paulinę Osowiecką. Pani Asesor studiowała na naszym Wydziale w latach 2011-2016. Po studiach była asystentem sędziego w wydziale karnym. W latach 2019-2022 odbyła aplikację prokuratorską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury i zdała egzamin prokuratorski w 2022 roku.

Tytułowy „The Judge”, w którego wcielił się asesor sądowy, p. Konrad Królak, razem ze swoim Gościem przedstawili drogę do zawodu prokuratora – od egzaminu wstępnego na aplikację aż do zdania egzaminu i otrzymania nominacji.

Pani Paulina Osowiecka wskazała, że ścieżkę prokuratora wybrała z uwagi na zamiłowanie do prawa karnego, które zostało podsycone praktykami studenckimi w prokuraturze. Praca w ramach kancelarii adwokackiej na studiach oraz jako asystent sędziego nie zdołały wpłynąć na plan Pani Asesor, aby zostać prokuratorem. Podczas spotkania duet przedstawił na zasadzie porównania różnice między aplikacją sędziowską i prokuratorską oraz między zawodami sędziego i prokuratora.

W czasie rozmowy poruszono również inne tematy:

- jakie zadania można dostać na praktykach studenckich od prokuratora?

- jak wygląda praca asystenta sędziego?

- w jaki sposób odbywa się aplikacja prokuratorska?

- jak wygląda nauka na aplikacji w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury?

- czy KSSiP wybiera aplikantom patronów?

- czy można być zatrudnionym w trakcie aplikacji w KSSiP w innym miejscu?

- jakie zadania związane z postępowaniem przygotowawczym może wykonywać aplikant prokuratorski?

- jakie uprawnienia ma aplikant prokuratorski?

- jak wygląda przygotowanie do egzaminu zawodowego?

- co oznacza, że czas pracy prokuratora określony jest wymiarem jego zadań?

- jak wyglądają dyżury prokuratorskie?

- jakie czynności w zakresie postępowania przygotowawczego prokurator wykonuje osobiście?

- jak często w praktyce sądowej i prokuratorskiej stosuje się przepisy prawa międzynarodowego?

Studenci zadali dużo pytań, które pozwoliły na uszczegółowienie poszczególnych zagadnień, w tym również o pozycję ustrojową prokuratury i sądownictwa.

Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi oraz prowadzącemu "The Judge Show" za bardzo ciekawe spotkanie. Dziękujemy studentom za liczną obecność i ciekawe pytania. Dziękujemy p. dr. Damianowi Cymanowi oraz p. dr. Karolowi Gregorczukowi za pomoc w organizacji spotkania.

THE JUDGE SHOW powróci !

Data publikacji: czwartek, 18. Kwiecień 2024 - 09:47; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: czwartek, 18. Kwiecień 2024 - 09:50; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty